HABERLER
ASKALE Çimento is kazasi davasinda örnek karar!
11.10.2016 14:04:36
21 Eylül 2016, Çarsamba / 08:14
 
 

 

ASKALE Çimento’da, 4 yil önce iki isçinin ölümü, birinin yaralandigi is kazasina iliskin verilen ceza, Yargitay tarafindan bu fabrikada geçmiste de is kazasi yasandigi gerekçesiyle bozuldu. Ve mahkeme verilen cezayi arttirdi. Fabrikanin genel müdürüne ‘bilinçli taksirle öldürme’ suçundan 2 yil 8 ay, isletme müdürüne 2 yil 2 ay 20 gün hapis cezasi verildi. Cezalar ertelemedi ve paraya çevrilmedi. Daha önce genel müdür 2 yil hapis cezasi almis, isletme müdürünün cezasi ise paraya çevrilmisti.

 

 

TUGLALAR DÜSTÜ

Erzurum’da bulunan Askale Çimento’daki üretim, 16 Subat 2012’de, fabrika firinlarindan birinde yapilacak tugla tamirati için durduruldu. Her biri 7 kiloluk ve 20 santimetre kalinligindaki tuglalardan olusan firinin içinde hasar gören taslarin yenilenmesi gerekiyordu. Bu islem ‘hilti’ adi verilen delici makineyle yapiliyordu. Isin yaklasik bir hafta sürmesi bekleniyordu.

 

O gün isçiler besli ve altisarli gruplar halinde firina girip bu isi yapti. Üretim Mühendisi Serkan Türkoglu ile Kadir Sen ve Fetullah Güzel adli iki isçi firina girdi. Güzel zemini deliyor, Sen ise eski tuglalari alip yenilerini koyuyordu. Türkoglu ise nezaret ediyordu. Hiltinin yol açtigi titresimlerden ötürü tavandaki tuglalar çöktü. Dört buçuk tonu bulan, sicakligi geçmemis 630 civarinda tugla, üç kisinin üzerine yigildi. 22 yasindaki Sen oracikta, 31 yasindaki Türkoglu ise hastanede öldü. Güzel ise yaralandi. Türkoglu’nun esi Özden Papila Türkoglu’nun sikâyetiyle Genel Müdür Nihat Kiliç, Isletme Müdürü Bünyamin Eroglu ve Üretim Sefi Ali Kont hakkinda ‘taksirle adam öldürmek’ suçundan Erzurum 1. Agir Ceza Mahkemesi’nde dava açildi.

 

 

YARGITAY BOZDU

Mahkeme 2 Nisan 2013’teki ilk kararinda, Kiliç hakkinda, ‘taksirle adam öldürme’ suçundan iki yil hapis cezasi verdi. Cezanin paraya çevrilmesi veya ertelenmesi talebini reddetti. Iki saniga verilen birer yil sekiz aylik ceza ise paraya çevirdi. Avukat Cengiz Kesici’nin yaptigi itiraz üzerine Yargitay 12. Ceza Dairesi, fabrikada 2010 yilinda meydana gelen is kazasinda iki isçinin öldügünü ve bir isçinin yaralandigini, o tarihte ayri uyarilar yapildigi halde uyulmadigini belirterek, “bilinçli taksir” yönünden ceza verilmesi istemiyle karari bozdu.

 

Erzurum 1. Agir Ceza Mahkemesi, 6 Eylül’de verdigi ikinci kararinda, Kiliç’in cezasini 2 yil 8 aya, Eroglu’nunkini ise 2 yil 2 ay 20 güne yükseltti. Ali Kont’un cezasi ise 1 yil 8 ayda kaldi. Ceza paraya çevrildi. Karar onandigi takdirde Kiliç ve Eroglu cezaevine konulacak.

 

Hürriyet 

E-Mail Aboneliği
Gelişen ürün özellikleri ve teknolojiden haberdar olmak için E-postanızı girerek kayıt olun

Misyonumuz
İletişim
Adres : Çayir Mahallesi Yurt Sokak 37/ A Merkez/NIGDE
Mobil :
Telefon :0388 232 00 23
Faks :
E-Mail :nigdeosgb@hotmail.com
Sosyal Medya